gdzie jest miłość do człowieka, [tam] jest miłość do sztuki [medycznej]
ἢν γὰρ παρῇ φιλανθρωπίη, πάρεστι καὶ φιλοτεχνίη
(W.H.S. Jones, Hippocrates Collected Works, I. VI,
Harvard University Press, Cambridge, USA 1923, s. 321
aktualności
Historia medycyny to historia rozwoju myśli lekarskiej i form praktyki lekarskiej, o zdrowiu i chorobie człowieka (…) w aspekcie historycznym* (T. Brzeziński, Wprowadzenie do historii medycyny w “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.11)

sztuka medyczna
przysięga Hippocratesa
Medycyna jest jedną z najstarszych nauk, które zaczęły interesować się swą historią ( T. Brzeziński, Wprowadzenie do historii medycyny w “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.13)
medycyna starożytna
Mezopotamia
literatura przedmiotu
Egipt
literatura przedmiotu
Grecja
literatura przedmiotu
Rzym
literatura przedmiotu
Nie jest łatwe ustalenie początków historii medycyny jako nauki ( T. Brzeziński, Wprowadzenie do historii medycyny w “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.13)

oftamologia
Momentem uchwytnym dla dzisiejszych badaczy jest ukazanie się pierwszych dzieł opisujących medycynę i medyków wyłącznie z historycznego punku widzenia (T. Brzeziński, Wprowadzenie do historii medycyny w “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.11)
medycyna średniowieczna
Bizancjum
literatura przedmiotu
Medyczna Hiszpania arabska
literatura przedmiotu
Islam
literatura przedmiotu
Europa łacińska
literatura przedmiotu
Kolejnym etapem historii medycyny, rozpoczynającym się w XVI było opisywanie pism medycznych* ( T. Brzeziński, Wprowadzenie do historii medycyny w “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.13)

anatomia
Dla epoki oświecenia charakterystyczny jest kolejny etap rozwoju historii medycyny – kierunek pragmatyczny ( T. Brzeziński, Wprowadzenie do historii medycyny w “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.13)
medycyna nowożytna
Renesans medycyny starożytnej
literatura przedmiotu
Teorie medyczne nowożytności
literatura przedmiotu
Po pokonaniu leku przed otwarciem jamy brzusznej, możliwe już było dokonywanie coraz to odważniejszych operacji, sięganie do kolejnych narządów ( W. Brzeziński, Chirurgia i specjalności zabiegowe XIX i XX wieku, w: T. Brzeziński, “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.335)
medycyna XIX wieku
Przełom bakteriologiczny
literatura przedmiotu
Antyseptyka i aspektyka
literatura przedmiotu
Współczesna historia medycyny jest nauką bardzo szeroką...Dlatego także i tutaj wkracza specjalizacja. (T. Brzeziński, Wprowadzenie do historii medycyny w “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.23) g

lekarze
Wiek XX to wiek dynamicznego rozwoju medycyny (T. Brzeziński, Wprowadzenie do historii medycyny w “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.23)
medycyna XX i XXI wieku
Osiągnięcia medyczne
nagrody Nobla
literatura przedmiotu
Choroby cywilizacyjne
…
literatura przedmiotu
Historia medycyny jest częścią historii ogólnej, z której można i należy czerpać wiedzę na temat wzlotów i upadków w dziedzinie nauk i praktyk medycznych… ( J. Ostrowski, B. Rutkowski, „Nefrologia i Dializoterapia Polska”, 2009, 13,8, s. 179-183)

epidemie
literatura przedmiotu
istnieją choroby, których przechorowanie daje pełną odporność, często na całe życie ( A. Śródka, Rozwój nauk podstawowych i przedklinicznych w: T. Brzeziński, “Historia medycyny”, Warszawa, 2004, s.267)

szpitale
każdy nowy w historii medycyny dzień tworzy ciąg dalszy…