Medicina antiqua, mediaevalis et moderna. Historia – filozofia – religia IV. Interdyscyplinarna konferencja naukowa
Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają do udziału w IV edycji interdyscyplinarnej konferencji naukowej Medicina antiqua, mediaevalis et moderna Historia – filozofia – religia IV Kielce, 27-28 listopada 2023 r. Celem kolejnej edycji konferencji jest prezentacja stanu badań…
Szpitale w Powstaniu Warszawskim
Tymczasem w lipcu 1944 r. na terenie lewobrzeżnej Warszawy znajdowało się aż 20 stałych szpitali, w tym 2, Ujazdowski i św. Ducha, na jednym terenie. Oprócz tego 4 zajęte przez Niemców, przewidziane do obsadzenia przez polskie załogi. Wszystkie w czasie…
“Obiekt jest pamiątką po zespole szpitala Św. Ducha, najnowocześniejszego w XIX-wiecznej Warszawie”
Szpital Św. Ducha od czasu założenia przez ks. Annę Holszańską ok. 1441 r. kilkakrotnie zmieniał lokalizację. Przeznaczony dla niego zespół nowych gmachów powstał w l. 1859-1862 zgodnie z pozwoleniem uzyskanym przez Radę Główną Opiekuńczą na obszernej parceli po północnej stronie ul. Elektoralnej. Było to miejsce…
Architektura w służbie potrzebujących –szpitale, przytułki, ochronki w XIX i na początku XX wieku
W oparciu o postępy w medycynie i higienie dokonujące się w XIX wieku, pojawiały się nowe koncepcje dotyczące budowy szpitali i budynków dla osób potrzebujących opieki. A takich osób w XIX-wiecznych miastach nie brakowało. Dynamiczny postęp i rozwój miał też…
Medycyna i nacjonalizm – stacja szpitalna na cmentarzu żydowskim we Wrocławiu
Stacja szpitalna na cmentarzu żydowskim we Wrocławiu powstała na rozkaz gestapo w celu zapewnienia opieki medycznej pozostałym w mieście tzw. Żydom uprzywilejowanym (kombatanci ranni podczas I wojny światowej, lekarze, personel medyczny i ich rodziny), małżonkom z małżeństw mieszanych, osobom półkrwi…