Szpital św. Pawła i św. Krzyża w Barcelonie

w 1997 roku szpital został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

  • Szpital de la Santa Creu i Sant Pau powstał w 1401 roku z połączenia sześciu szpitali w Barcelonie w tym czasie. Santa Creu, Szpital Świętego Krzyża, jak go nazywano w tamtych czasach, znajdował się w samym centrum miasta, w dzisiejszej dzielnicy Raval, w jednym z najważniejszych przykładów katalońskiej architektury gotyku cywilnego.

  • Pod koniec XIX wieku, ze względu na szybki wzrost liczby ludności Barcelony i postęp w medycynie, szpital stał się zbyt mały i postanowiono zbudować nowy budynek. Dzięki zapisowi katalońskiego bankiera Pau Gila, pierwszy kamień nowego szpitala, zaprojektowany przez Lluísa Domènecha i Montanera, został położony 15 stycznia 1902 r., Chociaż nowe obiekty zostały otwarte dopiero w 1930 r.
  • Po osiemdziesięciu latach działalności zdrowotnej w kompleksie Modernista, w 2009 roku Hospital de la Santa Creu i Sant Pau przeniósł się do nowej siedziby wybudowanej na północy dzielnicy, rozpoczynając w ten sposób nową erę dla historycznych pawilonów Domènech i Montaner.
Skip to content